Przed zabiegiem
Przygotuj swoją dokumentację medyczną
Badania przed wizytą pozwolą na śledzenie postępu w trakcie i po terapii.
Badania ogólne:
- Morfologia
- INR ( jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew dodatkowo oznacz APTT )
- D-dimery
- CRP
- Próby wątrobowe ( ALT, AST, ALP, GGTP, a jeśli były problemy z drogami żółciowymi to dodatkowo BIL).
- Cholesterol ogólny, HDL, LDL
- Glukoza na czczo
Inne badania z krwi wymagane, jeśli masz następujące problemy zdrowotne:
- Bóle i obrzęki stawów, nadciśnienie, problemy z nerkami, dna moczanowa – badanie kwasu moczowego, eGFR
- Problemy z tarczycą, układem rozrodczym, płodnością, otyłością – TSH, fT4, fT3
- Problemy urologiczno-ginekologiczne – mężczyźni: PSA, prolaktyna | kobiety: CA 125 + badania tarczycy jak wyżej
Niektóre badania są kluczowe dla decyzji w jaki sposób kierować terapią.
D-dimery obecne są w osoczu krwi pacjenta zdrowego w stężeniu nieprzekraczającym 500 µg/l. Wartości poniżej granicy referencyjnej oznaczają, że z całą pewnością u pacjenta nie występują problemy zdrowotne związane z zakrzepicą czy zatorowością.
Dla osób zdrowych norma INR powinna zamykać się w granicach od 0,8 do 1,2, natomiast u pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe pomiędzy 2 a 3, co gwarantuje ochronę przed tworzeniem skrzepów, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia samoistnych krwawień.
Prawidłowe wartości kreatyniny u osoby dorosłej to 53–115 µmol/l (0,6–1,3 mg/dl). Podwyższone stężenie kreatyniny we krwi, czyli wynik powyżej zakresu prawidłowego świadczy o pogorszeniu czynności nerek. Może mieć charakter ostry i przejściowy lub trwały i postępujący jak podczas przewlekłej niewydolności nerek.
Prawidłowa liczba płytek krwi trombocytów (zwana potocznie normą) u dorosłego człowieka to 150 000–400 000/μl, w tym płytki duże (o objętości >12 fl – femtolitrów) <30%
Nie zmieniaj dawkowania zażywanych leków
Bardzo ważne jest by 24 godziny przed zabiegiem i 48 godzin po zabiegu, w miarę możliwości nie zwiększać dawkowania leków, zwłaszcza leków nasercowych i regulujących ciśnienie. Może to mieć wpływ na krwawienie i przebieg terapii. Pamiętaj aby przed zabiegiem poinformować swojego hirudoterapeutę o wszystkich zażywanych lekach i suplementach.
Ogol okolicę zabiegową
Przed zabiegiem należy ogolić lub ztrymować włosy do długości 3-4 mm w miejscu zabiegowym oraz dooloła niego. Jest to konieczne z dwóch względów – po pierwsze im większe owłosienie tym plastry słabiej będą trzymały opatrunek, po drugie odrywanie opatrunku z owłosionej skóry jest bolesne i może podrażnić mieszki włosowe. Warto więc podgolić okolicę zabiegową około 24 godziny przed zabiegiem, bo naklejenie plastrów na świeżo ogolone ciało może wywołać odczyn alergiczny. UWAGA: pierwsze aplikacje są zlokalizowane na brzuchu, nawet jeśli ból dotyczy kolana należy przygotować kolano jak również brzuch.
Umyj ciało bezzapachowym mydłem
Przed zabiegiem należy dokładnie wymyć wodą całe ciało pozbawiając je resztek kosmetyków. W czasie kąpieli przed zabiegiem użyj bezzapachowego mydła naturalnego. Olejki eteryczne i osady z żeli zapachowych i mydeł mogą zniechęcić pijawki do pracy. Pijawki są wrażliwe na nienaturalne zapachy. Pamiętaj też, że po zabiegu hirudoterapii, przez około 24 godziny nie będziesz mógł wziąć prysznica, by nie namoczyć opatruków
Nie używaj kosmetyków po umyciu
Po umyciu przed zabiegiem hirudoterapii nie używaj kosmetyków, zwłaszcza perfumowanych aerozoli, dezedorantów, olejków ani balsamu do ciała. Dotyczy to nie tylko miejsca schorzenia ale przede wszystkim brzucha i klatki piersiowej.
Nie pij alkoholu ani energetyków
Przez co najmniej dobę przed planowanym zabiegiem obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, a w dniu zabiegu stanowczo odradza się picia kawy i napojów energetycznych podnoszących ciśnienie krwi.
Nie jedz czosnku, cebuli i ostrych potraw
W dzień zabiegu nie powinno się spożywać cebuli, czosnku i ostrych przypraw. Powodują one zmianę zapachu skóry i odstraszą pijawki. Kapsaicyna natomiast, czyli substancja nadająca ostry smak, ma wpływa na ciśnienie krwi i rozszerzalność naczyń i może zwiększyć krwawienie po zabiegu.
Pij dużo wody
Twój organizm musi być odpowiednio nawodniony. Pamiętaj o piciu wody na co dzień, ale w dniach poprzedzających terapię to szczególnie ważne. Warto też zadbać o dietę, gdyż ubytek krwi po zabiegu może Cię osłabić.